Jeśli szukasz ekologicznego, a zarazem ekonomicznego sposobu na ogrzewanie domu, to najlepszym rozwiązaniem są pompy ciepła. Jakie są rodzaje pomp ciepła? Jakie są wady i zalety każdego z nich?

Rodzaje pomp ciepła i ich charakterystyka?

Do wyboru jest kilka rodzajów pomp ciepła – wodne, gruntowe i powietrzne. Gruntowe pompy ciepła pobierają energię z gruntu. Dostępne są dwa rodzaje tego rozwiązania: z wymiennikiem pionowym lub wymiennikiem poziomym, który montowany jest na płytszych warstwach gruntu. Jeśli decydujesz się na pompę ciepła gruntową z wymiennikiem poziomym, to musisz wykonać odwierty, ale urządzenie pracuje efektywniej.

W wodnej pompie ciepła możesz wykorzystać pobliski zbiornik wodny, np. jezioro lub rzekę albo studnię głębinową. Jeśli decydujesz się na studnie, to musisz wykopać dwie. Z pierwszej będzie pobierana woda, a druga będzie odbierała schłodzona wodę. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku wodnej pompy ciepła jest wykorzystanie naturalnych zbiorników wodnych, lecz istnieje możliwości ich zanieczyszczenia.

Pompa ciepła powietrzna nie wymaga żadnych dodatkowych inwestycji, np. wiercenie studni. Dlatego uznawana jest za rozwiązanie uniwersalne. Jest łatwa w montażu, a nieograniczony dostęp do powietrza sprawia, że można ją niemal wszędzie zainstalować.

Rodzaje pomp ciepła – wady i zalety każdego rozwiązania

Gruntowe pompy ciepła mają największą wydajność ze wszystkich dostępnych rodzajów pomp ciepła. Szczególnie gdy wybierzesz pompę ciepła z wymiennikiem pionowym.  W przypadku wodnych pomp ciepła nie ma żadnych obaw o pracę urządzenia, gdyż woda ma zawsze temp. dodatnią. W przypadku powietrznych pomp ciepła należy liczyć się z tym, że będą najlepiej działać w temp. umiarkowanych, dlatego warto wziąć pod uwagę umieszczenia w budynku dodatkowego źródła ciepła.

Przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu pompy ciepła zalecamy konsultację ze specjalistą i przeprowadzenie audytu energetycznego domu.