Największa na świecie giełda kwiatów

Walentynki to dzień, kiedy na całym świecie sprzedawana jest największa liczba kwiatów. Nie trudno więc domyśleć się, że Holenderscy kupcy zacierają ręce. W 2015 roku – dokładnie tak samo jak w poprzednich latach – giełda kwiatowa FloraHolland zarejestrowała cztery i pół miliarda euro obrotu.

Tak naprawdę wszystkie róże, które dostać można w Europie, pochodzą z terenu kontynentu afrykańskiego. Są jednak sprzedawane w Holandii. Tulipany są dopiero na drugim miejscu. Jeszcze nie tak dawno Holandia była największym eksporterem nie tulipanów, a kwiatów ciętych. Na giełdzie w Aalsmeer sprzedawano rocznie przeszło dwanaście miliardów kwiatów. Błyskawiczne tempo rozwoju Internetu sprawiło, że znaczenie giełdy kwiatowej w Aalsmeer znacząco spadło. Mimo to w międzynarodowym obrocie kwiatami – zarówno internetowym, jak i giełdowym – to właśnie Holandia charakteryzuje się największym obrotem. W 2008 roku obrót kwiatami wynosił cztery miliardy Euro. Obecnie – mimo tego, że przeszło połowa handlu dokonywana jest za pośrednictwem Internetu – obrót jest jeszcze wyższy i wynosi aż cztery i pół miliarda euro.

Kwiaty, które oferowane są przez holenderskie giełdy kwiatowe nie zawsze pochodzą z Holandii. I tak róże przywożone są z Afryki, podobnie inne kwiaty cięte. Wyjątkiem są rośliny cebulowe, które pochodzą z Holandii. Holandia od dawna jest kwiatem roślin cebulowych takich, jak hiacynty, tulipany, narcyzy. Nie brakuje jednak holenderskich hodowców, którzy zdecydowali się przenieść produkcję w szklarni do krajów położonych na południu Europy. Wynika to oczywiście ze względów praktycznych. Słońca tam nie brakuje, a jednocześnie siła robocza jest o wiele tańsza. W konsekwencji aż dziewięćdziesiąt pięć procent kupowanych przez nas w kwiaciarniach róż pochodzi z takich afrykańskich państw, jak Kenia, Etiopia, Zimbabwe, Uganda oraz Zambia. Samoloty z Afryki każdego dnia dowożą na znajdujące się w Amsterdamie lotnisko Schiphol róże, które niemalże od razu dowożone są na giełdę kwiatową Aalsmeer. To skąd trafiają do kwiaciarni oraz supermarketów nie tylko Holandii, ale całego świata. W tym również Polski.

Zobacz również