Keukenhof – holenderski ogród kwiatowy. Cz. II.

Zanim powstała jakakolwiek myśl o stworzeniu w tym miejscu ogrodów Keukenhof, na terenie tym odbywały się szalone pościgi łowieckie i polowania. Pierwszą osobą która zmieniła nieco charakter tych rejonów, była hrabina Jacoba Van Beieren znana wśród arystokracji ze swojego zamiłowania do świata roślin.

W pierwowzorze obecnego ogrodu zostały zasadzone zioła i wszelkie rośliny przydatne w kuchni, stąd tez wzięła się nazwa Keukenhof, czyli tłumacząc dosłownie „kuchenny podwórzec”. Po kilku stuleciach z Anglii przywędrowała do Holandii nowa moda na tworzenie pięknych ogrodów, wcześniej starannie i z rozmysłem zaprojektowanych przez największych ówczesnych architektów. Choć ogród Keukenhof w tym czasie stworzył niemiecki projektant J.D Zocher, to nosił on wyraźnie ślad inspiracji z angielskich ogrodów, co do dziś widoczne jest w ogólnym wyglądzie. W parku ogrodowym z czasem powstał staw po którym do dziś pływają piękne łabędzie, zasadzono też aleję bukową Beukenlaan , którą chadzają odwiedzjący ogród turyści. Ogród jednak nigdy nie zyskałby takiej sławy, gdyby nie grupa pewnych plantatorów, którzy w 1949 roku postanowili stworzyć tutaj pierwszą wystawę roślin pod gołym niebem, a nie w budynku.

Idea ogrodu Keukenhof początkowo zrzeszyła 40 członków, dziś jest to ponad stu plantatorów, współpracujących z ogrodami botanicznymi na całym świecie. Jest to dzisiaj jedyna w swoim rodzaju wystawa przemysłu kwiatowego, która corocznie przyciąga miliony turystów z całego świata. Dla odwiedzających gości ogród Keukenhof jest otwarty od 1949 roku i od tego czasu wprowadzono w nim szereg zmian i urozmaiceń, które czynią to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym. Znajdziemy tutaj największą w Europie fontannę, tradycyjny wiatrak holenderski, kwietnik rodziny królewskiej, który ciężko ominąć bez zatrzymania się. Ogród stał się także ulubionym miejscem wernisaży i wystaw znanych holenderskich artystów, którzy szczególnie upodobali sobie to miejsce. Nie zapomniano także o dzieciach, które mają tutaj do dyspozycji tor sprawnościowy, labirynt w którym nie jest łatwo się odnaleźć, a także zagrodę ze zwierzętami które można obejrzeć z bliska.

Zobacz również