Pomysł na nowy biznes? Może produkcja kwiatów?

Wiele osób myśli nad otworzeniem własnego biznesu i bycie szefem dla samego siebie. Ile osób tyle pomysłów, lecz dziś pomyślmy czy można stać się hodowcą kwiatów? Jakie są wymagania i kto może się nad taką działalnością zastanawiać?

W tym przypadku nie ma ograniczeń, każdy może zostać producentem kwiatów jeśli tylko tego chce. Najważniejsze jest właśnie „chcieć”, a jak wiadomo chcieć to móc, zatem wszystko zależy tylko od determinacji i woli danej osoby. Na pewno pierwszym argumentem dla wielu osób przeciwko takiemu podejściu, będzie to że nie mają ziemi potrzebnej do uprawy kwiatów. Jednak każdy ma okna w swoim domu, a tam gdzie są okna jest i słońce, czyli priorytet dla życia roślin.

Mamy różne gatunki kwiatów, maja one różne wymagania, są wśród nich takie które mogą z powodzeniem rosnąć w domach, na parapetach, nie trzeba wcale mieć ogromnego ogrodu. Niekoniecznie trzeba od razu otwierać szklarni, bo to gigantyczny koszt i masa pracy, która także wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Temat szklarni zostawmy dziś jednak w spokoju, nie będziemy roztrząsać tutaj wszystkich za i przeciw, ponieważ jest to niezmiernie bogaty temat i wymaga osobnego felietonu.

Wróćmy do naszego pierwszego pytania, czyli kto może zostać producentem kwiatów. Chyba każdy kto jest wrażliwy na piękno roślin i nie przeszkadzają mu one w codziennym otoczeniu, może sprostać takim zajęciom. Uprawa kwiatów i roślin to kontakt z żywą przyrodą, dbanie o ich regularne podlewanie, nawożenie, a także ciągłe poszukiwanie informacji na temat lepszej hodowli i warunków do uprawy, czyli osiągnięcie lepszych wyników we wzroście, kolorystyce i rozkwicie danej odmiany. Przebywanie wśród kwiatów jest związane z przebywaniem wśród wielu zapachów, ferii barw i kształtów liści, co dla osoby wrażliwej na piękno będzie prawdziwą przyjemnością, a zatem jest to dobrą podwaliną na rozpoczęcie pracy, która sprawi przyjemność i równocześnie stanie się źródłem dochodów.

Hodowla kwiatów nie musi oznaczać od razu posiadania hektarów pola i wielkich szklarni na nich. Kwiaty można z powodzeniem hodować we własnym domu, każdy może stać się producentem jakiejś rzadkiej, nietuzinkowej odmiany i otrzymywać za nią odpowiednie kwoty. Nie musi to oznaczać posiadania wielkich donic zajmujących cały dom czy ogród, można produkować mniej, odpowiednio dobierając gatunki i tym samym spełniać swoje pragnienia o własnym biznesie i robić to co sprawia nam przyjemność. Jeśli dopiero przymierzamy się do takiego przedsięwzięcia, postarajmy się zrobić wszystko z głową i z rozmysłem. Przeliczmy dobrze gotówkę jaką mamy do dyspozycji, zastanówmy się nad odmiana która chcemy wprowadzić jako podstawę naszego biznesu i porozglądajmy się nad jakimś kursem czy szkoleniem na temat hodowli kwiatów. Czasem podczas takiego kursu może okazać się, że zrezygnujemy z hodowli kwiatów, a zajmiemy się hodowlą krzewów i drzewek, co będzie nam bardziej odpowiadało. Przygotujmy się dobrze teoretycznie do upraw roślin, da nam to większą pewność, swobodę działania i bezpieczeństwo, że będziemy coś robić dobrze, a w razie problemów odpowiednia wiedza pomoże nam znaleźć rozwiązanie.

Zobacz również